Nákupy

Orientační ceny

Voda 1,5 litru – 25 Kč
Coca-cola – 10 Kč
Pivo – 60 Kč

V restauraci

Maso s přílohou – od 200 Kč
Pizza – od 150 Kč
Ryba s přílohou – od 220 Kč
Těstoviny dle výběru – od 160 Kč

Otevírací doba

Velké obchody mají zpravidla ve všední den otevřeno od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 12 a v sobotu bývá zavřeno.

Některé menší obchody (zvláště se staršími tradicionalis­tičtějšími majiteli) dodržují siestu, takže mají od 12 do 15 hodin zavřeno.

Restaurace a bary jsou otevřené celý týden.

Suvenýry

Zajímavé suvenýry, které si chcete dovézt domů, můžete nakupovat na tržišti, ve stáncích u pláže i v kamenných obchodech.

Cena bývá obvykle uvedena v pesos, v amerických dolarech nebo v obou měnách zároveň. Narozdíl třeba od arabských zemí se zde o ceně nesmlouvá a musíte ji respektovat.

Hudba

Mnoho turistů si při prvním setkání s tancem Merengue zamiluje jeho rytmy natolik, že si chtějí pořídit hudbu s ním spojenou na CD, aby ji mohli poslouchat i doma.

Nabídka je skutečně bohatá a pravděpodobně si při výběru budete muset nechat poradit od prodavače (názvy vám toho asi moc neřeknou). Vyplatí se zajít do specializovaného obchodu – CD jsou tam o levnější než ty nabízené v obchodech se suvenýry a je tam také větší výběr.

Výtvarné umění

Na mnoha místech zcela určitě narazíte na prodej obrazů, které vás okouzlí svou jednoduchou krásou. Jsou na nich vyobrazeny typické scény ze života místních lidí jako trh s ovocem, rybářská výprava, východ slunce apod.

Všichni obchodníci budou své zboží zcela jistě vychvalovat až do nebe, ale neupozorní vás na to, že umělecká hodnota těchto obrazů je nulová – jsou malíři vyráběny sériově pomocí šablon a pravděpodobně úplně stejný obraz, který se vám zalíbil u jednoho stánku, nabízí i jiný obchodník o tři stánky dál.

Nejste-li však znalci umění a obraz kupujete pouze kvůli zalíbení, jistě vás potěší cena, která se pohybuje v řádech desítek dolarů a navíc se o ní dá s obchodníkem trochu smlouvat.

Bojíte-li se poškození plátna, nechce si ho vyndat z rámu a srolovat do umělohmotné uzavíratelné tuby.

U stejných stánků nebo hned vedle jsou obvykle nabízeny také sošky vyřezávané ze dřeva nebo pálené z hlíny, keramika, hrnečky, vázy a okrasné talíře. Stejně jako u obrazů to pro vás může být kýč nebo zajímavá dekorace, záleží na vašem rozhodnutí.

Polodrahokamy

Suvenýry se skutečnou výtvarnou i materiální hodnotou, které byste si mohli z Karibiku odvést, jsou například šperky se zasazenými polodrahokamy jantarem či larimarem. Může se jednat o prsteny, přívěsky, náramky, náušnice, brože apod.

Jantar je celosvětově rozšířená, průsvitná, zkamenělá pryskyřice, jejíž barva se pohybuje ve spektru od hnědé až po žlutou. Kvůli tomu bývá většinou zasazován do zlata. Jeho velkého množství si na ostrově Hispaniola všimli již první Španělé a započali s jeho těžbou.

Světle modrý nerost larimar je dominikánským unikátem, protože se nikde jinde na světě nenachází. Barvou i vlastnostmi se velmi podobá tyrkysu a bývá zasazován do stříbra.

Doutníky

Kubánský doutník Kubánské doutníky jsou ve světě sice známější než ty dominikánské, ale celá řada znalců je kvůli zvláštní nasládlé příchuti a kvalitnímu tabáku kouří mnohem raději.

Po celé Dominikánské republice fungují továrny a manufaktury, kde jsou doutníky stále stejným tradičním způsobem ručně baleny. Narazíte na ně ve městě v každém větším obchodě. Za nejlepší značky jsou považovány La Aurora, Leon Jimenéz a Monte Cristi.

Rum

Rum je dominikánským národním nápojem, jeho roční spotřeba je zde obrovská. Pokud se rozhodnete ho ochutnat, vyberte si nějakou kvalitní značku jako Brugal, Barceló Gran či Aňejo – levné rumy nedosahují zdaleka takové kvality a rozdíl většinou pozná i neznalec.

„Ohnivá voda“ je k dostání v běžným obchodech s potravinami, ale i v turistických nákupních centrech (vzhledem k velké produkci je cena přiměřená všude). Obsah alkoholu se pohybuje okolo 40 %.