Ubytování

S rozvojem turistického ruchu začala Dominikánská republika zájemcům nabízet velký výběr ubytovacích možností počínajíc u prostých levných penzionů a končíc u pěti hvězdičkových hotelů. Narozdíl od některých jiných exotických zemí zde architekti respektovali krajinný ráz, takže i moderní budovy vypadají, že na Hispaniolu patří.

Zásluhu o to, že zde neuvidíte nevkusné výškové budovy a kolosy ze železobetonu, má jak místní vláda, tak i uvědomělí obyvatelé. Místní hotely se většinou sestávají z několika nízkopodlažních budov s výhledem na pláž. U méně hvězdičkových ubytovacích zde musíte počítat se starším nábytkem a často horšími hygienickými podmínkami.

Nejste-li moc teplomilní a např. v noci by vám dělaly vysoké teploty problémy se spánkem, vyberte si alespoň hotel (a pokoj) s klimatizací. Je to o něco dražší, ale rozhodně lepší než abyste svou dovolenou nevyspale probloumali.

Menším problémem je, že zde nefunguje mezinárodní hvězdičkové označování hotelu a hoteliéři si ho přidělují sami. Situace se sice již ustálila, ale stále můžete narazit na podprůměrnou ubytovnu se třemi hvězdičkami.

Specifika ubytování

Identifikační náramky

Jelikož je spousta věcí v hotelech zdarma (už jste si to předem zaplatili), návštěvníci dostávají při příjezdu na recepci barevný plasto-papírový náramek na zápěstí.

Jeho nošením personál pozná, že na služby „zdarma“ máte nárok – po areálu se pohybují desítky a stovky lidí, takže bez možnosti jednoduché identifikace by se sem mohli chodit bez problému chodit najíst místní obyvatelé nebo vynalézaví turisté.

Tento náramek byste si po dobu pobytu neměli sundávat, jinak se vám může stát, že po vás někdo bude požadovat, abyste se jím identifikovali. Podle zkušeností je velmi lehký a pevný a většinu doby si ho ani nevšimnete. Když se i přesto roztrhne, na recepci vám jej rádi vymění za jiný.

Hygiena

Tím nejhorším z hlediska hygieny je v Dominikánské republice hmyz. Pokud plánujete ubytování v penzionu nebo hotelu nižší kategorie, přibalte si s sebou sprej proti hmyzu, abyste mohli likvidovat nechtěné návštěvníky.

V dražších hotelech zařizuje postřik nebo vykouření hmyzu samotný personál. Bez ohledu na kvalitu ubytovacího zařízení ale budete potřebovat repelent a nějaký gel na štípance od komárů.

All inclusive

V nabídkách cestovních kanceláří týkajících se Dominikánské republiky velmi často figuruje anglické slovní spojení „all inclusive“, které značí, že cena pobytu v sobě zahrnuje i celodenní stravu, zábavní a sportovní program a mnohdy i další služby.

Pro aktivní turisty plánující prozkoumat celý ostrov není tato volba příliš vhodná, protože vás značně svazuje s pobytem v hotelu, ale přejete-li si především relaxovat a odpočívat, je all inclusive velmi příjemné.

Jídlo v hotelu

Stravování probíhá formou švédských stolů, k pravidelným třem jídlům denně dostanete navíc svačinu a můžete si požádat i o další občerstvení (pizzu, hamburger, zmrzlinu, ovocné a zeleninové saláty, …).

Místní nápoje

Nápojové lístky jsou také velmi bohaté a můžete pít prakticky cokoliv, na co jste zvyklí – džus, minerální vodu, koktejly, víno, pivo, tvrdý alkohol apod. Dovážené pálenky (např. skotská whisky) jsou zde poněkud dražší, takže turisté spíše zkoušejí místní druhy alkoholu.

Vzhledem k tomu, že zde při all inclusive neexistují v konzumaci jídla a pití žádné limity, tak se turisté často vracejí s několika kily navíc. Velcí gurmáni a jedlíci se zde rozhodně nemusí držet zpátky.

Nechybí animátoři

Trendu tloustnutí se úspěšně snaží bránit hotelem zaměstnávaní animátoři organizující sportovní aktivity a kulturní programy.

Někdy se stávají docela nepříjemnými, ale když jim dáte najevo, že nemáte zájem, nechají vás v klidu. Činnosti jimi pořádané přesto vždy nadchnou celou řádku lidí a volná místa jsou tedy velmi brzy obsazena.

Aerobik nebo tenis sice nemusí v horkém počasí zaujmout moc lidí, ale potápění s kyslíkovou bombou, jízda na kajaku a plážový volejbal jsou skvělým zpestřením odpočinkové dovolené.

Nejčastější druhy ubytování

Hotely mezinárodních společností

Služby a vybavení zde odpovídají tomu, co je obvyklé i jinde ve světě. Tyto hotely naleznete v katalozích všech cestovních kanceláří (jiné v nich téměř nelze sehnat). Narozdíl od jiných zemí zde v devadesáti procentech případů funguje především režim all inclusive, což je zároveň výhodou i nevýhodou (záleží na vašich osobních požadavcích).

Kvůli občerstvení se zde nemusíte z pláže nebo od bazénu vracet až do hotelu – celý den zde fungují venkovní bary. Běžně se zde ceny pohybují v rozmezí 50 – 90 amerických dolarů (USD) za noc a osobu.

Penziony a menší hotely

I v tomto typu ubytování je běžná varianta „All inclusive“, protože mívají vlastní restauraci, bazén, bar apod. Nové pokoje jsou vybaveny klimatizací, ty starší jen ventilátory. Kvalita je většinou velmi dobrá, každodenní úklid a výměna ložního prádla je samozřejmostí. Za noc a osobu zde zaplatíte 15 – 25 amerických dolarů.

Apartmány

Samostatné apartmány jsou kvalitativně velmi podobné menším hotelům, ale nedočkáte se zde takových služeb. To je vynahrazeno větším soukromím a více metry čtverečnými. Jídlo si zde pravděpodobně budete muset uvařit sami – kuchyňka bývá vybavena lednicí, mikrovlnkou apod. Cena se zde také pohybuje od 15 amerických dolarů výše.

Vily a soukromé byty

Nepatříte-li k „turistické mase“ a přejete si poznat Dominikánskou republiku o něco více, možná rádi využijete nabídky dobře vybavených soukromých bytů a vil mimo hlavní turistická centra. Díky tomu budete mít možnost zažít více ze slavné karibské atmosféry.

Můžete zde několik dní i týdnů žít zcela podle svých představ, ovšem pro pronajímatele většinou není problém zařídit pravidelný úklid, abyste se o to nemuseli starat sami. Nákup potravin můžete provádět v blízkých malých obchodech nebo v o něco vzdálenějších supermarketech.

Za dvoupokojový byt na jeden týden zaplatíte minimálně 200 amerických dolarů.

Koupě nemovitostí

Díky možnosti celkem jednoduše si v Dominikánské republice zakoupit nemovitost, patří tento stát na přední místa v žebříčku zahraničních investic.

Místní vláda si je vědoma, že je to skvělý způsob ekonomického růstu, a proto zde platí v oblasti investic mnoho zvýhodnění jinde nevídaných. Díky tomu je v tomto směru tato země z celého Karibiku nejoblíbenější.

Je však potřeba si uvědomit, že se stále jedná o rozvojovou zemi, takže úřady zde někdy fungují ještě o něco hůře než ty naše a před podepsáním jakékoliv smlouvy je potřeba si všemi možnými způsoby ověřit, že kupovaný dům patří skutečně osobě, která ji prodává, a že v tom není žádný další háček. Převod majetku zařídíte na místních úřadech.

Celý proces není moc složitý, ale i tak je lepší si najmout znalce na místní poměry. Ten vám poradí, jak se vypořádat s daněmi, a případně i doporučí nějakou firmu, pokud budete potřebovat kupovaný dům nechat např. trochu opravit.

Ostrov Rhodos
Navštivte ostrov boha Slunce a užijte si některý z 350 slunečných dnů.