Zajímavá místa a destinace

Santo Domingo

Hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo de Guzmán obývá přibližně 2,2 milionů obyvatel. Bylo založeno již v roce 1498, tudíž je to nejen nejstarší město na ostrově Hispaniola, ale také nejstarší město založené Evropany na celé západní polokouli. Pyšní se též nejstarší univerzitou v celé Americe. Leží na jihovýchodě ostrova v místech, kde řeka Ozama ústí do moře.

Altos de Chavón

V 70. letech minulého století byla na skále nad řekou Chavón díky jedné americké firmě postavena přesná kopie jedné andaluské vesničky ze 16. století. Firma měla zřejmě velký podnikatelský plán, ale ten jí nějak zvlášť nevyšel. I tak je ale tento duplikát velmi dobře provedený a iluze originality je téměř dokonalá.

Dnes v Altos de Chavón žijí malíři, sochaři a umělečtí řemeslníci a v místních galeriích si můžete prohlédnout a případně i zakoupit jejich díla. Turisty, co si moc nepotrpí na výtvarné umění, sem táhne především muzeum věnované především původním obyvatelům ostrova Tainům a amfiteátr, kde čas od času vystupují i špičky světové hudby.

Cabarete

Cabarete jako hlavní turistické středisko na severu ostrova, kde vanou silnější větry, je oblíbeno především surfaři a windsurfaři. Specializuje se tedy na mladší klientelu s menšími nároky a méně penězi na utrácení (dokonce i nabízené suvenýry se zde do určité míry liší).

Pro některé turisty holdující nočnímu životu ožívá Cabarete až večer a v noci, kdy se rozjíždí zábava v barech a diskotékách utichající až k ránu.

Cayo Levantado

Cayo Levantado je velmi malý, ale zato sympatický ostrůvek tropického rázu se skalnatými i písečnými plážemi.

Vzhledem k velkému počtu turistů si tu bohužel jako trosečníci určitě připadat nebudete, ale cesta lodí ze Santa Barbary de Samaná, při které se budete asi trochu tísnit s ostatními, za návštěvu určitě stojí. Jelikož zde natáčeli reklamu na rum Bacardi, bývá Cayo Levantado někdy nazýváno Bacardi Island.

Jarabacoa

Město Jarabacoa je ideální výchozí pod pro výlety do přírody a vyjížďky na koních. Samo o sobě není příliš zajímavé, ale jeho umístění na horním toku řeky Yaque del Norte ho předurčuje za centrum fauny a flory chtivých turistů.

Piniové lesy, divoké vodopády, visuté mosty a průzračná voda, takové je okolí Jarabacoa. Některá místa zde můžete dokonce poznat, protože zde byla natáčena část filmu Jurský park.

Juan Dolio

Juan Dolio je relativně nové turistické středisko, které turisty neláká ani tak na své okolí, ale spíš na vysoký standard ubytování a stravování. Jedná se o skvělé místo pro relaxaci, jehož kouzlo poněkud ruší množství ostrých korálů v moři (jsou nutné boty do vody).

Laguna Gri-Gri

Ocitnete-li se poblíž města Río San Juan (pravděpodobně kvůli záměru vyjet si na loďkách a prozkoumat místní vodní kanály, krápníkové jeskyně a mangrovové bažiny), nezapomeňte zavítat v tyrkysové korálové laguně Gri-Gri – koupání se zde je skutečně pohádkové.

Los Haitises

Národní park Los Haitises je přírodní rezervace, kde lze spatřit téměř všechny druhy zvířat a rostlin, které se v Dominikánské republice vyskytují. Můžete zde potkat papoušky, pelikány, plameňáky, varany, leguány apod.

Místní specialitou jsou pak vápencové jeskyně se zachovanými nástěnnými malbami pocházející z doby, kdy Hispaniolu obývali pouze Tainové.

Playa Dorada

Playa Dorada je uměle zřízené a udržované dovolenkové prostředí pro bohaté vyšší vrstvy. Pokud na to máte a nevadí vám, že zde z Dominikánské republiky uvidíte skutečně jen zlomek, budete na svou dovolenou zde vzpomínat ještě dlouhá léta, protože vám zde personál splní cokoliv si zamanete. Od zbytku světa je tento areál oddělen vysokou zdí, za kterou se ve vnitrozemí nacházejí chudinské čtvrti.

Poloostrov Samaná

Poloostrov Samaná je vhodný pro všechny turisty, co se neradi mačkají ve velkých davech. Na tomto 70 kilometrů dlouhém poloostrově i přes relativně rychlý rozvoj cestovního ruchu skutečně nepotkáte masy návštěvníků a můžete si užívat jeho poklidné až ospalé atmosféry.

Bílý písek na plážích, tyrkysové moře, řady kokosových palem a několik kvalitních hotelů, tak vypadá poloostrov Samaná, ze kterého na začátku roku můžete dokonce pozorovat páření velryb připlouvajících ze severního Atlantiku.

Puerto Plata

Puerto Plata je obchodním srdcem celé Dominikánské republiky. Zdejší přístav byl založen již v roce 1496. Jeho oblíbenost jako turistického centra je dána jednak skvělou polohou na úpatí hory Pico Isabel, která díky lanovce slouží jako vyhlídkové stanoviště, a jednak kombinací skvělým pláží a množstvím historických památek.

Můžete zde navštívit pevnost San Felipe, náměstí Parque Central s monumentálními viktoriánskými stavbami, muzeum Jantaru či sochu Krista Spasitele na vrcholu Pico Isabel (jedná se o napodobeninu známé sochy z Rio de Janeira).

Punta Cana

Skutečným turistickým srdcem ostrova pyšnící se světoznámou pláží Bávaro je město Punta Cana ležící v provincii Altagracia. Již zmíněná pláž Baváro je dlouhá celých 35 kilometrů, na kterých je návštěvníky oblíbený běloskvoucí písek lemován hustými palmovými háji.

Moře zde hýří azurovými a zelenými odstíny, vstup do něj je po písečném dnu velmi příjemný a nehrozí zde zranění o žádné korály ani kameny.

Kvůli oblíbenosti Punta Cana, kterou dosvědčuje množství prosperujících hotelů a zábavních podniků, zde bylo dokonce vybudováno malé letiště.

Santiago de los Caballeros

Chcete-li se seznámit s typickými karibskými dřevěnými domy, zajeďte si do druhého největšího města Dominikánské republiky Santiaga de los Caballeros. Žije zde přibližně 700 tisíc obyvatel, kteří se mohou pyšnit hned dvěma zajímavými muzei (muzeum tabáku a muzeum místního folkloru) a památníkem Héros de la Restauración.

Sosúa

Původně romantické městečko Sosúa založené židovskými uprchlíky ve čtyřicátých letech dnes funguje jako hektické letovisko, které si ze své původní krásy zachovalo velmi málo. Na místní přeplněné pláže a stánky se spoustou kýčů jezdí především návštěvníci z Německa.

Ostrov Rhodos
Navštivte ostrov boha Slunce a užijte si některý z 350 slunečných dnů.