Místní kuchyně

Dominikánská kuchyně podléhala během svého vývoje mnoha různým vlivům, nepatří však ke světovým špičkám. Je spíše jednoduchá, stejně jako životní styl jejich tvůrců.

K původní indiánské stravě se přidaly zvyklosti španělských dobyvatelů a otroků dovezených z Afriky a vznikla tak celá řádka velmi sytých kořeněných jídel.

Kuchaři zde pomocí zvláštních ingrediencí dosahují velmi překvapivých a zajímavých chutí. Základem všeho je buď rýže, fazole nebo smažené banány. Hovězí maso zde není příliš obvyklé, ale vepřové, drůbeží či skopové se zde těší oblibě.

Samozřejmě jsou zde běžné i pokrmy připravované z mořských živočichů – z tresek, makrel, humrů, ústřic apod. Ovoce a zelenina jsou zde podávány jak čerstvé, tak např. smažené či dušené.

Speciality

V hotelech je připravována především mezinárodní kuchyně, takže pokud budete chtít ochutnat nějakou dominikánskou specialitu, budete muset spíše navštívit nějakou restauraci nebo bistro.

Bizcocho – pudink / koláč z rýže
Casabe – druh chleba z maniokové mouky
Cocoyuka – zvláštní kokosový koláč s kousky ovoce
Chicharrones de pollo – velmi kořeněné osmažené kousky kuřete
Chivo – jehněčí maso zvolna pečené s cibulí
Locrio de cerdo – bylinkové rizoto s vepřovým masem
Longazias – kořeněné pálivé klobásy
Mondongo – dýňová polévka s vnitřnostmi
Pescado de Coco – ryba s kokosem

Nápoje

Nejoblíbenějším nápojem obyvatel této karibské země je zřejmě rum. I to pravděpodobně vychází z koloniální historie, protože rum měli velmi rádi námořníci.

Dominikánci ho pijí při každé příležitosti a používají ho i do míchaných nápojů jako jsou Piňa Colada, Cuba libre, Mojito či Coco loco.

Místní pivo je vcelku chutné a i náročný Čech se ho nemusí obávat.

Z nealkoholických nápojů je oblíbená např. šťáva z kokosu, batidas – skládající se z ledové tříště, mléka a ovocné šťávy (banánové, kokosové, ananasové, …) nebo pravá dominikánská káva se svým výrazným aroma.

Jak se stravují domorodci?

Všechno vytažené z moře dnes patří mezi drahá jídla, takže k hlavnímu jídlu se Dominikánci většinou spokojí s kuřecím masem s rýží a fazolemi.

Obědvá se zde déle než dvě hodiny, protože si místní rádi dopřejí ještě polední siestu. V domácnostech je velmi častá tzv. kreolská kuchyně (comida criolla), ve které se objevují prvky indiánských, afrických, španělských i jihoafrických jí­del.

Jejím příkladem je např. sancocho („pokrm z jednoho hrnce“) – skládá se z marinovaných kousků masa tří různých druhů vařených s rajčaty, cibulí a česnekem.