Nebezpečí a kriminalita

S bezpečností je na tom Dominikánská republika přibližně stejně jako Česko, takže je vcelku bezpečná a k násilným trestným činům dochází velmi zřídka. Turistický ruch je navíc zřejmě nejdůležitější částí místní ekonomiky, takže se místní snaží vyvarovat čehokoliv, co by ho mohlo poznamenat.

Fyzické nebezpečí tedy turistům nehrozí, ale kapsářství a drobné krádeže jsou tu běžné – asi tak jako v Praze. Kapesní zloději zde na tržištích a v rušných ulicích operují ve větších týmech a s volně nošenou peněženkou se můžete již předem rozloučit.

Ani dočasné odložení slunečních brýlí nebo pokrývky hlavy se nevyplácí, Dominikánci jsou skutečně podnikaví. Na všechny dražší věci, které s sebou vezete, a na své doklady se vyplatí si v hotelu pronajmout trezor.

Prostituce

Stejně jako v jiných rozvojových zemích je ekonomická situace pro mnoho obyvatel v nejchudších vrstvách společnosti velmi tíživá.

Místní ženy se tedy často uchylují k prostituci a za mrzký peníz se prodávají cizincům ze Severní Ameriky i z Evropy.

Milostné hrátky běžně nabízejí i dívky ve věku 13 až 14 let. I výlučně za sexuálními hrátkami sem přijíždí každoročně několik tisíc turistů.

Pohlavní choroby

Karibik je po střední Africe z hlediska možnosti nákazy virem HIV druhým nejrizikovějším regionem světa. Počet infikovaných je velmi vysoký a kvůli špatné informovanosti stále stoupá.

Podobně jsou na tom i další pohlavně přenosné choroby jako třeba syfilis. Ze sexuálního zážitku s domorodci se tak stává adrenalinový sport – v případě styku byste vždy měli používat ochranu.

Drogy

Nálepka překladiště drog zůstala Dominikánské republice ještě z minulosti, drogy jsou zde pašovány v mnohem menší míře než dříve.

I tak je ale známo, že zde má svou zastávku kolumbijský kokain při cestě na severoamerický trh.

Protidrogové zákony jsou tu dnes velmi přísné a je zakázán prodej, konzumace i držení omamných látek včetně marihuany.

Místní policisté sice dělají namátkové kontroly, ale někteří pravděpodobně budou podplaceni, takže skutečně velké zásilky většinou nechávají projít dál.