Počasí a podnebí

Ostrov Hispaniola, na kterém se Dominikánská republika rozkládá, leží v subtropickém pásmu s velmi teplým podnebím. Během roku je zde průměrná denní teplota 29°C a ani v noci příliš neklesá – v průměru na nepříliš dobře zvladatelných 20°C.

Období dešťů

Hlavní rozdíl mezi letními obdobími (létem a zimou) zde není teplota, ale množství dešťových srážek. V květnu začíná období dešťů, které končí až v říjnu. Z toho vyplývá, že hlavní turistická sezóna s jasnou oblohou a slunečným počasím je zde od listopadu do dubna.

Ale nemusíte se bát, že byste si zde v létě dovolenou neužili, deště nejsou souvislé, je však důležité počítat s tím, že vždy minimálně jednou za dva až tři dny přijde ohromný liják. Ten trvá několik desítek minut, ale je skutečně intenzivní a způsobuje vysokou vlhkost vzduchu, rozvodnění řek a někdy i sesuvy půdy.

Hrozba hurikánů

Ještě horší je zdejší počasí pak od srpna do listopadu, protože se zde vyskytují hurikány – zasažené oblasti jsou pak totálně zdevastované, jejich rekonstrukce trvá vždy několik měsíců.

Během hurikánů jsou i turisté ohroženi na životě, takže toto období není pro návštěvu příliš doporučováno.

Obecně tedy platí, že dovolenou v Dominikánské republice byste si měli naplánovat spíše v období Vánočních svátků než uprostřed léta – nedejte tedy na lákavost last minute nabídek mimo hlavní sezónu, protože déšť vás nenechá chvíli v klidu.

Průměrné teploty

Průměrná teplota vzduchu během roku ve stupních Celsia

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
27 27 28 28 28 29 29 29 30 29 28 28

Průměrná teplota moře během roku ve stupních Celsia

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
27 26 26 27 29 29 28 29 29 29 29 28

Ostrov Rhodos
Navštivte ostrov boha Slunce a užijte si některý z 350 slunečných dnů.