Tradice a zvyky

Svátky

Církevní i státní svátky využívají místní lidé k bujarým oslavám. Zatímco u těch církevních už ztrácejí poněkud povědomí, proč vlastně slaví, u státních to mají stále na paměti.

Nejdůležitější oslavou roku je karneval vrcholící 27. února – na Den nezávislosti Dominikánské republiky, kdy průvody tanečníků, muzikantů a zpěváků procházejí ulicemi města.

Vánoce, Svatodušní svátky a Santa Semana (pašijový velikonoční týden) jsou samozřejmě také velmi důležité, ale někdy je zastiňují oslavy regionálních duchovních patronů.

Tanec Merengue

Vášnivý, temperamentní a radostný tanec Merengue je národním symbolem Dominikánců a vyjadřuje jejich charakteristické rysy. Tančí ho úplně všude a úplně všichni od dětí po důchodce a černoši i běloši.

Do jisté míry tak prý unikají od každodenních starostí a užívají si neřízeného pocitu štěstí. Možná i vy stejně jako mnoho dalších podlehnete jeho kouzlu – pak není nic jednoduššího než požádat místního tanečního mistra, který se rád pochlubí svým uměním a pokusí se vás ho naučit.

Chytlavou hudbu Merengue je slyšet úplně všude – je velmi pravděpodobné, že se s ní setkáte už na letišti, když bude znít z rádia, ale ten pravý zážitek je poslechnout si ji v podání živého orchestru. Merengue konkurují tance salsa z Kuby a bachata, ale ty se poněkud liší nejen kroky, ale svým rytmem a držením partnerů.

Kohoutí zápasy

Západní civilizace dnes vnímá věci jako korida ve Španělsku nebo kohoutí zápasy v Karibiku za týrání zvířat a zábavu pro primitivy, ovšem pro Domikánce patří kohoutí zápasy mezi základní kulturní dědictví a lidovou tradici.

V mnoha vesnicích zde stále funguje krytá aréna podobná amfiteátrům, kde se na ploše uprostřed odehrává souboj a diváci sedí na stupíncích dokola.

Majitelé kohoutů se nejdřív vzájemně vyzývají a společně s diváky pak uzavírají sázky. Jelikož by zabití šampionů byla škoda, nebojuje se na život a na smrt, ale na vytlačení mimo hřiště a vytrhání co nejvíce peří.

Kohouti jsem vybavováni umělými drápy a ochranou čepičkou na hlavu. Někdy se však i tak stává, že jsou zraněni natolik vážně, že zemřou sami nebo musí být zabiti.