Santo Domingo

Hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo de Guzmán obývá přibližně 2,2 milionů obyvatel. Bylo založeno již v roce 1498, tudíž je to nejen nejstarší město na ostrově Hispaniola, ale také nejstarší město založené Evropany na celé západní polokouli.

Pyšní se též nejstarší univerzitou v celé Americe. Leží na jihovýchodě ostrova v místech, kde řeka Ozama ústí do moře. K prohlédnutí všech pamětihodností v Santo Domingu vám bude stačit několik málo hodin, protože všechny důležité stavby jsou koncentrovány v oblasti Zona Colonial.

Centrum města je obehnáno moderními obchodními a průmyslovými čtvrtěmi a ještě o kus dál pak stojí polorozbořené domy plné zapáchajících odpadků, kde žije chudina. Turisté by do těchto slumů neměli chodit, protože pro ně mohou být nebezpečné.

Calle El Conde

Calle El Conde je hlavní nákupní promenáda v Santo Domingu. Turisté i místní sem přicházejí posedět do stínu kaváren a restaurací a případně nakoupit různé věci, které většinou nepatří mezi běžné potřeby. Dají se zde nakoupit pěkné suvenýry na památku.

El Alcazar

Honosný palác vicekrále Diega Kolumba, syna Kryštofa Kolumba, ze kterého byla řízena zámořská území Španělska. Má sice jen dvě patra, ale je zdobena arkádovým průčelím a postavena v gotickém maurském stylu.

Nyní se v tomto sídle s dvaceti sály nachází muzeum se sbírkami historického nábytku, portrétů, tapisérií, modelů lodí a hudebních nástrojů.

Faro a Colón

Faro a Colón (Kolumbův maják) byl otevřen v roce 1992 u příležitosti pětistého výročí objevení Ameriky. Jeho stavba stále 400 milionů pesos a jsou v něm uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.

Díky jeho velkým rozměrům slouží jako kulturně-vzdělávací centrum s několika galeriemi, muzei a knihovnami.

Jeho stavba má dodnes mnoho kritiků, prý je příliš megalomanská. Je pravda, že za denního světla není tento maják nic extra, ale v noci, když je osvětlen světly a lasery, vypadá opravdu impozantně (mnoho turistů ho vidí při nočním přistání po dlouhém letu a jsou skutečně nadšeni).

Panteón Nacional

Panteón Nacional je v podstatě hřbitov a zároveň památník, kde je pohřbeno mnoho významných osobností dominikánské historie jako např. Francisco del Rosário Sánchez či spisovatel Emilio Prudhomme. Vznikl díky přebudování barokního jezuitského kláštera z 18. století, které nařídil diktátor Trujillo.

Pevnost Ozama

Santo Domingo drží mnoho různých prvenství – jedno také díky Fortaleza Ozama (Pevnosti Ozama), která je nejstarší vojenskou stavbou v Americe. Stojí na strategickém místě nad řekou, odkud měla chránit přístav před nepřáteli. Za jejími hradbami se dodnes nalézají původní děla.

Torre del Homenaje (Věž věrnosti), která je součástí pevnosti, kdysi sloužila jako hladomorna, dnes je ovšem turisty oblíbena díky skvělému výhledu na město i na moře.

Santa Maria de la Encarnación

Santa Maria de la Encarnación je kostel, jehož stavba započala už v roce 1523. V roce 1546 mu papež Pavel III. jako prvnímu kostelu v Novém světě přiřknul status katedrály.

Je postaven v pozdně gotické stylu. Jeho interiér je vyzdoben poměrně skromně, což už vlastně předznamenává nástup renesance.

Ostrov Rhodos
Navštivte ostrov boha Slunce a užijte si některý z 350 slunečných dnů.