Praktické informace

Před cestou

Víza

Občané České republiky si při pouhé návštěvě Dominikánské republiky netrvající déle než 90 dní nemusí vyřizovat víza, ale musí si zakoupit turistickou kartu. Ta stojí 10 amerických dolarů (USD).

Pokud jste si zájezd zaplatili u cestovní kanceláře, ta vám vše zařídí, ale pokud jedete individuálně, budete se muset postarat sami – kartu lze zakoupit buď ještě u nás na konzulátu Dominikánské republiky nebo až na letišti v hlavním městě Santo Domingo (samozřejmě jistější je mít kartu již předem).

Generální konzulát Dominikánské republiky

Na Poříčí 12, YMCA Palace
Praha 1
Tel.: +420 224 872 132

V Dominikánské republice

Národní policie – tel.: (001–809) 6822152

Český konzulát

V případě problémů, které se vyskytnou během vašeho pobytu (např. nepohodnutí se s místními úřady), kontaktuje český konzulát v Santo Domingu.

Honorární konzulát České republiky v Dominikánské republice

Avenida Bolívar 830, La Esperilla
Santo Domingo
Tel.: 001809 / 221 56 02

Mobilní telefony

I pokud máte aktivovaný roaming pro volání a psaní SMS ze zahraničí, kontaktujte před odjezdem svého operátora a zjistěte, zda se tato služba vztahuje na Dominikánskou republiku. Někdy to tak nemusí být, a proto si nejdříve u operátora zjistěte, jak se budete moci dovolat domů.

Napětí v síti

Narozdíl od nás mají Dominikánci v zásuvkách pouhých 110 voltů a liší se jejich tvar. Pokud tedy budete chtít nabíjet mobil, používat notebook, fén apod., musíte si ještě u nás zakoupit a přibalit univerzální adaptér.

Internet

V některých vícehvězdičkových hotelech můžete již přímo narazit na počítače připojené k internetu a přístupné hostům. S největší pravděpodobností ale budete muset pro přístup na internet využít některé z internetových kaváren. Nemusíte se ale bát, že byste nenašli – většina dominikánských rodin nemá vlastní internet, takže pro ně funguje takových zařízení skutečně mnoho (a vcelku levně).

Dominikánci a ženy

Stejně jako v mnoha jiných kulturách je pro Dominikánce na denním pořádku, že lichotí atraktivním ženám. Většinou se jedná pouze o společenskou „nezbytnost“, aby prokázali, jací jsou „machové“, a dámám to zpočátku lichotí. S postupem času se však i zdvořilé komplimenty začnou zajídat, natož pak pokřikování a neslušné návrhy.

Jednoznačná obrana proti tomu není, ale rozhodně pomůže, když se nebudete oblékat ani chovat příliš vyzývavě. Lichocení ignorujte a berte jako součást místního koloritu – když už je to k nevydržení, tak obchodníkovi oznamte, že jste vdaná a on rychle přestane (vyplatí se vydávat třeba i kamaráda za svého manžela).

Oblečení

Teploty se běžně pohybují i přes třicet stupňů, tudíž lehké a prodyšné oblečení je pro turisty nejčastější volbou. K oděvu do tropů si ovšem přibalte svetr či mikinu a dlouhé kalhoty, protože mnoho klimatizovaných autobusů je chlazeno až příliš a může tam foukat velmi studený vítr. Pro výlet do přírody jsou velmi vhodné pohodlné, uzavřené boty (nejlépe přímo turistické).

Některé z dražších hotelů vyžadují k večeři společenský oděv evropského typu (sako / kostýmek).

Dominikánci si libují v lehkém oblečení se zářivých a výrazných barev a vzorů (pouze v neděli se oblékají do svátečního). Není zvykem, aby se ženy zahalovaly.

Nudismus

Přestože jsou místní více volnomyšlenkářští než např. lidé v arabských zemích, opalování i koupání bez horního dílu plavek je pro ně značně pohoršující. Na veřejných plážích je jednoznačně zakázáno, na soukromých ne vždy, ale rozhodně to není doporučováno. Na nudistickou pláž zde nenarazíte.