Doprava

Kdo jezdil na silnicích v Dominikánské republice, nebude si již nikdy stěžovat na kvalitu těch našich. Mezi hlavními turistickými centry jako jsou Santo Domingo a Puerto Plata sice vedou kvalitní dálnice, ale v odlehlejších oblastech musíte mít buď terénní auto nebo silné nervy, protože neoznačené prašné cesty s hlubokými výmoly jsou velkou výzvou i pro místní řidiče.

Půjčovny aut

Ve všech větších městech se nacházejí půjčovny aut. Půjčení automobilu má sice tu výhodu, že se sami můžete dovést, kam přesně chcete, ale není to vůbec levné. Navíc ta vozidla nejsou v příliš dobrém technickém stavu, takže vám mohou vyplivnout klidně i na dálnici. Některé hotely půjčování aut přímo zařizují, ale většinou se jedná o stejnou špatnou kvalitu.

Nejhorší je, že zde všichni policisté respektují nepsané pravidlo: Za dopravní nehodu je vždy zodpovědný cizinec. Když pak budete platit pokutu a budou po vás vymáhat náhradu škody, rozhodně nebudete z této „národní soudržnosti“ příliš nadšení.

Nehody jsou tu obecně velmi běžné, protože Dominikánci na nějaká pravidla silničního provozu moc nedbají a jezdí, jak se jim líbí. Prostě jede ten, kdo je rychlejší, agresivnější a má větší odvahu. Alkohol za volantem se tu neřeší, neznalost pravidel se řeší troubením a hádkami vedenými z otevřených okýnek.

Autobusy

Autobusovou přepravu zde zajišťují především celostátní společnosti Caribe Tours a Metrobus. Autobusy jsou klimatizované, jízdenky levné a řidiči jízdní řád vcelku dodržují.

Guaguas (mikrobusy)

Mnoho turistů si často fotí mikrobusy nebo dodávky, které jezdí tam a zpět a jsou přeplněné k prasknutí. Jedná se o tzv. „guaguas“, alternativu k autobusům, která ovšem nemá žádný pravidelný jízdní řád ani zastávky.

Řidič prostě někde čeká, dokud se mu korba dostatečně nezaplní, a pak vyjede, přičemž další cestující sbírá na ukázání po cestě.

Tento způsob přepravy není příliš pohodlný, ale pokud si ho vyberete, určitě ušetříte a ještě si možná pokecáte s domorodci. Kromě nízké ceny je jednoznačnou výhodou guaguas také to, že jezdí i do míst, kde linkové autobusy nemají zastávku.

Motoconchos (mororikšy)

Motorizované rikšy, kdy v přívěsu za mopedem jsou převáženi dva až tři pasažéři, nejsou turistům příliš doporučovány, protože jejich bezpečnost je docela sporná.

I místní je používají jen na krátké vzdálenosti. Je tedy vhodné do nich nasedat jen v nutných případech.

Taxi

Večer a v noci, kdy už nejezdí autobusy, je ideální využít služeb nějakého taxikáře – je to samozřejmě o něco dražší, ale stále lepší než nasedat do motoconchos. Ve městě seženete volné taxi během chvíle (zvláště před většími hotely stále nějaké parkují).

Někdy jsou cizincům účtovány naprosto nehorázné ceny, a proto se na sazbě raději dohodněte předem. Pokud se vám bude zdát cena vysoká, tak prostě naznačte, že vystoupíte, nebo vystupte a uvidíte, jestli taxikář sleví nebo ne.