Zdraví

Příprava na cestu

Před odletem do Dominikánské republiky si pečlivě zkontrolujte, že máte všechny léky, které běžně užíváte, protože na tam se léky shánějí velmi obtížně.

Jednoznačně je doporučováno si s sebou vzít i malou lékárničku obsahující především náplasti, desinfekci, obvaz, prášky proti bolesti (analgetika), proti průjmu a na snižování horečky, gel proti štípnutí komárem, repelent, Kinedril apod.

Samozřejmostí je také krém na opalování, po opalování a na případné spáleniny. Před odjezdem určitě uzavřete zdravotní pojištění. Bez něj by vám sice základní zdravotní péče byla poskytnuta, ale asi byste se nedoplatili.

Lehčí nemoci

Střevní potíže

Krátkodobé střevní potíže jsou pro většinu turistů nevyhnutelnou zkouškou, kterou musí hned po příjezdu nevyhnutelně projít.

Jejich příčinou je kromě zátěže metabolismu vysokými teplotami především místní voda, která sice není závadná, ale její bakteriální složení je odlišné od té naší středoevropské.

Riziko průjmového onemocnění omezíte tím, že nebude pít vodu z kohoutku, ale jenom tu balenou. Je třeba si dát pozor na kostky ledu v nápojích i na zmrzlinu prodávanou na ulici. Mnohokrát se však ukázalo, že i tato snaha byla zbytečná.

Úpal

Mnoha lidem se z dlouhé pobytu na slunci a přehřátí organismu udělá časem velmi nevolno. Neměli byste proto sluneční paprsky podceňovat.

Pravidelně se mažte opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem, používejte pokrývku hlavy a kolem oběda se raději schovejte (cca od 11 do 15 hodin).

Opalovací krém byste měli používat, i když je zataženo – Slunce vaši pokožku poškozuje i tak. Úpal a spáleniny nejsou příjemná záležitost a mohou vám zkazit velkou část dovolené. Nižší teploty můžete dosáhnout jiným termínem návštěvy.

Těžší nemoci

Mužští návštěvníci Dominikánské republiky se mohou setkat s tím, že jim bude nabízen sex za peníze. Žen živících se prostitucí je tu totiž celkem vysoké procento. I když sem ale zvlášť Američané jezdí jako sexuální turisté, odborníci silně nedoporučují takové nabídky využít.

V celé populaci se vyskytuje mnoho nakažených různými pohlavními nemocemi. Můžete si tak domů přivézt nejen syfilis, ale třeba také vir HIV (Karibik je druhou nejrizikovější oblastí pro nákazu virem HIV).

Nemocnice

V případě potřeby navštívit lékaře, informujte nejdříve hotelovou recepci, kde vám poradí, jak postupovat dále.

Cizinci naneštěstí musí všechny lékařské výkony platit hotově (v soukromých i ve státních klinikách) a přes špatný stav místního zdravotnictví jsou to docela vysoké částky.

Před přivoláním pomoci si rozhodně trvejte na soukromé nemocnici, protože ty státní trpí nejen nedostatkem personálu, vybavení ale i odbornosti.

Případný účet z nemocnice si pečlivě uschovejte, protože bez něj vám po návratu pojišťovna nic neproplatí.